3 października 2017

Zaawansowane planowanie

Nasi „PM” (Project Managers), czyli kierownicy projektu, szkolili się w zakresie Zaawansowanego Planowania Jakości Wyrobu, czyli APQP (Advanced Product Quality Planning). W dwudniowym kursie w Krakowie wziął udział prawie cały Dział Nowych Uruchomień – grupa Volkswagen oraz jedna osoba z siostrzanego działu związanego z grupą Forda.

Czym jest APQP? – To metoda definiująca kroki niezbędne do wyprodukowania produktu satysfakcjonującego klienta, która określa komunikację i procesy zachodzące podczas rozwoju projektu – wyjaśnia Igor Jabłoński, jeden z uczestników. Metoda umożliwia m.in. planowanie z wyprzedzeniem i zwraca uwagę na potencjalne problemy na wczesnym etapie projektowania produkcji. – Można powiedzieć, że cała sztuka polega na tym, aby przewidzieć i rozwiązać jak najwięcej problemów na początku, dzięki czemu można zapobiec zmianom na zaawansowanych etapach i zmniejszyć koszty usuwania błędów – dodaje Damian Mroczka.

Szkolenie składało się z części teoretycznej i praktycznej, podczas której uczestnicy mieli okazję „przepracować” wszystkie etapy projektowania według APQP. – Poznaliśmy m.in. nowe narzędzie planowania, tzw. PERT, czyli Program Evaluation and Review Technique. Jest ono używane w ramach „metody ścieżki krytycznej”, która umożliwia określenie czynności krytycznych czyli o najmniejszym zapasie czasu do realizacji – relacjonują nasi rozmówcy.

Metoda APQP jest ściśle związana z wymaganiami przemysłu motoryzacyjnego, m.in. standardu IATF 16949:2016, który wejdzie w życie we wrześniu 2018 roku i ma na celu ujednolicenie wymagań jakościowych w ramach globalnego przemysłu motoryzacyjnego oraz wyeliminowanie potrzeby wielokrotnych certyfikacji.
W szkoleniu wzięło udział 12 osób.