8 listopada 2016

Kształcenie dualne – już mamy

Pass Polska jest pierwszym zakładem w Sanoku i powiecie, który rozpoczął systemową współpracę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową. W ciągu kilku miesięcy udało się stworzyć zalążki dualnego systemu kształcenia, łączącego wiedzę teoretyczną z praktyką oraz dostosować program studiów do potrzeb zakładu. Firma i uczelnia doskonale wpisały się w priorytety rządu oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które promują i premiują współpracę nauki z biznesem.

Z inicjatywy Pass Polska utworzono w PWSZ nowe specjalności i uruchomiono studia podyplomowe. Prezes Jaromir Wilusz przedstawił dr. Janowi Ziobro, dyrektorowi Instytutu Technicznego, oczekiwany zestaw umiejętności i treści programowych, ze szczególnym uwzględnieniem przetwarzania polimerów i inżynierii korozji, co pozwoliło na stworzenie programu nauczania uwzględniającego potrzeby pracodawcy.

– Wszyscy dziś rozumieją, że przedstawiciele przemysłu muszą mieć wpływ na ścieżkę kształcenia studentów, poprzez dostosowanie programów do potrzeb lokalnego rynku pracy. Uczelnia ma kształcić specjalistów właśnie dla miejscowych pracodawców, takich jak Pass Polska – zwraca uwagę doc. dr Elżbieta Cipora, rektor PWSZ.

– Cieszymy się, że w tym roku studia podjęła tak liczna grupa pracowników Pass-Polska. Jako firma wspieramy i będziemy wspierać tych, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę. Zależy nam na kontakcie z wydziałami technicznymi i studentami, którzy są naszymi potencjalnymi pracownikami. Dzięki współpracy z PWSZ mieliśmy wpływ na program kształcenia, zbieżny z naszymi potrzebami – podkreśla Jaromir Wilusz, dodając, że będzie dążył do zwiększenia konkurencyjność sanockiego zakładu wewnątrz koncernu PASS, stawiając na dobrze wykształcone kadry techniczne. Firmie zależy także na polepszeniu wizerunku firmy jako pracodawcy.